A company purchased inventory as follows: On March 5, it sold 400 units for $17 each. The weighted- average unit cost to be used for the cost of goods

A company purchased inventory as follows: On March 5, it sold 400 units for $17 each. The weighted- average unit cost to be used for the cost of goods sold on March 5, in a perpetual inventory system, is
A) $9.00.
B) $9.40.
C) $9.60.
D) $10.00


Leave a Reply

Your email address will not be published.